Ancon HTSS-115-2PT-W Screws - Fixings for Ancon 25/14 Restraint System to Steel Frame - bag of 100
  • Product Code: A1-5554
  • Delivery Time: 2 - 5 working days
  • Brand: Ancon
  • (Tech. support: : +44(0)1142381238)
  • Model: 115mm - bag of 100
Our ratings on 13-05-2026:
Google My Business Reviews
4.8 out of 5
Show other lengths
To GET BEST PRICE for this product only fill below:
Need a quote for more products? Add to Quote and continue browsing to find other materials needed.
Length: 115mm
Pack Quantity: 100
Diameter: 5.5mmmm
Insulation Thickness: 60-94mmmm
BENEFITS
  • Quick installation,
  • Avoids compression of insulation,
  • Improved thermal bridging.
Note: Channels and Ties are bought separately
Brand: Ancon Model: 100mm - bag of 100
Brand: Ancon Model: 200mm
Delivery Time: 3 - 5 days
200mm Ancon PPS Movement Tie with Debonding Sleeve is designed to accommodate movement in masonry structures while maintaining structural integrity. This innovative tie features a debonding sleeve that allows for controlled movement between the inner and outer leaves of a wall, effectively reducing ..
Ancon Staifix Starter Tie with Plug - pack of 100 Ancon Staifix Starter Tie with Plug - pack of 100
Guide Price
Brand: Ancon Model: STRTBOX
Delivery Time: 3 - 5 days
Ancon Staifix Starter Tie with Plug is a screw-in tie supplied with an 8mm nylon plug for joining new masonry to existing walls without the need for jointing. Ideal for the construction of conservatories, extensions and garden walls.     ..
Brand: Ancon Model: 225mm
Delivery Time: 2 - 3 working days
225mm Ancon ST1 Wall Tie low conductivity heavy duty stainless steel wall tie that meets the performance requirement of Approved Document E for use in external masonry walls. The enhanced bond makes it ideal for use in slow drying lime mortars. Wall ties should be pressed down in fresh mortar. They ..
Brand: Ancon Model: 135mm - bag of 100