Ancon HTSS-135-2PT-W Screws - Fixings for Ancon 25/14 Restraint System to Steel Frame - bag of 100
  • Product Code: A1-5555
  • Delivery Time: 2 - 5 working days
  • Brand: Ancon
  • (Tech. support: : +44(0)1142381238)
  • Model: 135mm - bag of 100
Our ratings on 13-05-2026:
Google My Business Reviews
4.8 out of 5
Show other lengths
To GET BEST PRICE for this product only fill below:
Need a quote for more products? Add to Quote and continue browsing to find other materials needed.
Length: 135mm
Pack Quantity: 100
Diameter: 5.5mmmm
Insulation Thickness: 65-114mmmm
BENEFITS
  • Quick installation,
  • Avoids compression of insulation,
  • Improved thermal bridging.
Note: Channels and Ties are bought separately
Brand: Ancon Model: 260mm
Delivery Time: 2 - 3 working days
260mm Staifix Resin/Resin Wall Tie is a masonry remedial wall tie for use for tying together two leaves of solid walls. This RR tie is used where mechanical expanders are unusable. Resin is added to both ends. A plastic sieve can be used to retain resin and is particularly useful in perfor..
Brand: Ancon Model: Teplo-BF-CT-25/375
Brand: Ancon Model: 455mm - BFL-7
Delivery Time: 1-3 working days
455mm Ancon Teplo-BFL-7 Wall Tie is ideal where a low thermal conductivity restraint fixing is required between a masonry outer leaf and an in-situ structure. This ultra-low thermal conductivity wall tie can be fixed to concrete, masonry, steel and timber substrates. Ancon Teplo-BFL-5 Wall Tie has a..
Brand: Ancon Model: 275mm
275mm Ancon Staifix HRT4 Wall Tie is a low conductivity stainless steel masonry wall tie for use in domestic houses up to 10 metres in height. Wall ties should be pressed down in fresh mortar. They should be surrounded by mortar and they should be installed as the inner leaf is constructed..
Brand: Ancon Model: 250mm
250mm Ancon 63 Resin/Mechanical Wall Tie is a masonry remedial wall tie for use for tying together two leaves of solid walls. This RM63 tie has mechanical expanders at one end and a grooved end at the other end to be fixed to the inner leaf that is perforated, or of low-density or friable ..