Ancon HTSS-100-2PT-W Screws - Fixings for Ancon 25/14 Restraint System to Steel Frame - bag of 100
  • Product Code: A1-5553
  • Delivery Time: 2 - 5 working days
  • Brand: Ancon
  • (Tech. support: : +44(0)1142381238)
  • Model: 100mm - bag of 100
Our ratings on 13-05-2026:
Google My Business Reviews
4.8 out of 5
Show other lengths
To GET BEST PRICE for this product only fill below:
Need a quote for more products? Add to Quote and continue browsing to find other materials needed.
Length: 100mm
Pack Quantity: 100
Diameter: 5.5mmmm
Insulation Thickness: 43-79mmmm
BENEFITS
  • Quick installation,
  • Avoids compression of insulation,
  • Improved thermal bridging.
Note: Channels and Ties are bought separately
Brand: Ancon Model: 180mm - BFL-7
Delivery Time: 1-3 working days
180mm Ancon Teplo-BFL-7 Wall Tie is ideal where a low thermal conductivity restraint fixing is required between a masonry outer leaf and an in-situ structure. This ultra-low thermal conductivity wall tie can be fixed to concrete, masonry, steel and timber substrates. Ancon Teplo-BFL-5 Wall Tie has a..
Brand: Ancon Model: 285mm
285mm Ancon Teplo-BFR Wall Tie is ideal where a low thermal conductivity restraint fixing is required between a masonry outer leaf and an in-situ structure. This ultra-low thermal conductivity wall tie can be fixed to concrete, masonry, steel and timber substrates. Ancon Teplo-BFR Wall Tie is a 7mm ..
275mm Ancon Teplo-BF-2 Wall Tie - General Purpose Type 2
Guide Price
Brand: Ancon Model: 275mm
Delivery Time: 3 - 5 days
275mm Ancon Teplo-BF-2 Wall Tie is a smart black general purpose composite wall tie manufactured from pultruded basalt fibres with a thermal conductivity of 0.7 W/mK, which helps to prevent heat escape from the building. The Teplo-BF-2 has specialised moulded safety ends which offer improved buildab..
Brand: Ancon Model: 275mm
Delivery Time: 2 - 3 working days
275mm Ancon Staifix RT2 Wall Tie is a low conductivity stainless steel general purpose wall tie for use in domestic houses and small commercial buildings up to 15 metres in height. Wall ties should be pressed down in fresh mortar. They should be surrounded by mortar and they should be inst..
Brand: Ancon Model: 225mm
225mm Ancon 63 Mechanical/Mechanical Wall Tie is a masonry remedial wall tie for use for tying together two leaves of solid walls. This MM63 tie has mechanical expanders at each end. Requires 12mm Ø holes. These remedial ties are used on older building, where brickwork had been cracked due..