Ancon HTSS-150-2PT-W Screws - Fixings for Ancon 25/14 Restraint System to Steel Frame - bag of 100
  • Product Code: A1-5556
  • Delivery Time: 2 - 5 working days
  • Brand: Ancon
  • (Tech. support: : +44(0)1142381238)
  • Model: 150mm - bag of 100
Our ratings on 13-05-2026:
Google My Business Reviews
4.8 out of 5
Show other lengths
To GET BEST PRICE for this product only fill below:
Need a quote for more products? Add to Quote and continue browsing to find other materials needed.
Length: 150mm
Pack Quantity: 100
Diameter: 5.5mmmm
Insulation Thickness: 80-129mmmm
BENEFITS
  • Quick installation,
  • Avoids compression of insulation,
  • Improved thermal bridging.
Note: Channels and Ties are bought separately
Brand: Ancon Model: 175mm
Delivery Time: 1-3 working days
175mm Super-7 Thor-Helical Nails are used to fix counter-battens to rafters, without compressing the layer of insulation in-between. Super-7 Thor-Helical Nails are manufactured from stainless steel and are engineered with the precise Thor-Helical patented helix, and provide maximum corrosion re..
Brand: Ancon Model: 360mm
360mm Ancon Teplo-BFR Wall Tie is ideal where a low thermal conductivity restraint fixing is required between a masonry outer leaf and an in-situ structure. This ultra-low thermal conductivity wall tie can be fixed to concrete, masonry, steel and timber substrates. Ancon Teplo-BFR Wall Tie is a 7mm ..
Brand: Ancon Model: CFS150
Brand: Ancon Model: 410mm
410mm Ancon Teplo-BFR Wall Tie is ideal where a low thermal conductivity restraint fixing is required between a masonry outer leaf and an in-situ structure. This ultra-low thermal conductivity wall tie can be fixed to concrete, masonry, steel and timber substrates. Ancon Teplo-BFR Wall Tie is a 7mm ..
Brand: Ancon Model: 200mm
Delivery Time: 2 - 3 working days
200mm Ancon 63 Mechanical/Mechanical Wall Tie is a masonry remedial wall tie for use for tying together two leaves of solid walls. This MM63 tie has mechanical expanders at each end. Requires 12mm Ø holes. These remedial ties are used on older building, where brickwork had been cracked due..
450mm Ancon Teplo-BF-3 Wall Tie - Basic Wall Tie Type 3
Guide Price
Brand: Ancon Model: 450mm
Delivery Time: 3 - 5 days
450mm Ancon Teplo-BF-3 Wall Tie is a smart black general purpose composite type 3 wall tie manufactured from pultruded basalt fibres with a thermal conductivity of 0.7 W/mK, which helps to prevent heat escape from the building. The Teplo-BF-3 has specialised moulded safety ends which offer improved ..