Ancon HTSS-65-2PT-W Screws - Fixings for Ancon 25/14 Restraint System to Steel Frame - bag of 100
  • Product Code: A1-5551
  • Delivery Time: 2 - 5 working days
  • Brand: Ancon
  • (Tech. support: : +44(0)1142381238)
  • Model: 65mm - bag of 100
Our ratings on 13-05-2026:
Google My Business Reviews
4.8 out of 5
Show other lengths
To GET BEST PRICE for this product only fill below:
Need a quote for more products? Add to Quote and continue browsing to find other materials needed.
Length: 65mm
Pack Quantity: 100
Diameter: 5.5mmmm
Insulation Thickness: 30-46mmmm
BENEFITS
  • Quick installation,
  • Avoids compression of insulation,
  • Improved thermal bridging.
Note: Channels and Ties are bought separately
350mm Ancon Teplo-BF-2 Wall Tie - General Purpose Type 2
Guide Price
Brand: Ancon Model: 350mm
Delivery Time: 3 - 5 days
350mm Ancon Teplo-BF-2 Wall Tie is a smart black general purpose composite wall tie manufactured from pultruded basalt fibres with a thermal conductivity of 0.7 W/mK, which helps to prevent heat escape from the building. The Teplo-BF-2 has specialised moulded safety ends which offer improved buildab..
Brand: Ancon Model: 250mm
Delivery Time: 2 - 3 working days
250mm Ancon Staifix RT2 Wall Tie is a low conductivity stainless steel general purpose wall tie for use in domestic houses and small commercial buildings up to 15 metres in height. Wall ties should be pressed down in fresh mortar. They should be surrounded by mortar and they should be inst..
Brand: Ancon Model: 490mm
490mm Ancon Teplo-R Wall Tie is a remedial wall tie is an ultra-low thermal conductivity wall tie manufactured from basalt fibres set in a resin matrix. It minimises heat loss across an insulated cavity, improving the energy efficiency of a masonry cavity wall. It is a plain-ended basalt fibre wall ..
Brand: Ancon Model: 315mm
315mm Ancon Teplo-R Wall Tie is a remedial wall tie is an ultra-low thermal conductivity wall tie manufactured from basalt fibres set in a resin matrix. It minimises heat loss across an insulated cavity, improving the energy efficiency of a masonry cavity wall. It is a plain-ended basalt fibre wall ..
Brand: Ancon Model: 280mm
280mm Staifix Resin/Resin Wall Tie is a masonry remedial wall tie for use for tying together two leaves of solid walls. This RR tie is used where mechanical expanders are unusable. Resin is added to both ends. A plastic sieve can be used to retain resin and is particularly useful in perfor..
Brand: Ancon Model: 2.7m
Ancon 25/14 Stainless Steel Channel - 2700mm Length is used to fix an outer leaf of brickwork through any kind of insulation to a steel frame structure or to a concrete wall.      Self-drilling high-thread screws are used to drill through the rigid insulation on to a st..
Rate this product
Please login or register to review
Related Products
Brand: Ancon Model: 2.7m
Ancon 25/14 Stainless Steel Channel - 2700mm Length is used to fix an outer leaf of brickwork through any kind of insulation to a steel frame structur..
Brand: Ancon Model: 3.0m
Ancon 25/14 Stainless Steel Channel - 3000mm Length is used to fix an outer leaf of brickwork through any kind of insulation to a steel frame structur..