Ancon HTSS-180-2PT-W Screws - Fixings for Ancon 25/14 Restraint System to Steel Frame - bag of 100
  • Product Code: A1-5557
  • Delivery Time: 2 - 5 working days
  • Brand: Ancon
  • (Tech. support: : +44(0)1142381238)
  • Model: 180mm - bag of 100
Our ratings on 13-05-2026:
Google My Business Reviews
4.8 out of 5
Show other lengths
To GET BEST PRICE for this product only fill below:
Need a quote for more products? Add to Quote and continue browsing to find other materials needed.
Length: 180mm
Diameter: 5.5mmmm
BENEFITS
  • Quick installation,
  • Avoids compression of insulation,
  • Improved thermal bridging.
Note: Channels and Ties are bought separately
Brand: Ancon Model: SD25/300
475mm Ancon Teplo-BF-3 Wall Tie - Basic Wall Tie Type 3
Guide Price
Brand: Ancon Model: 475mm
Delivery Time: 3 - 5 days
475mm Ancon Teplo-BF-3 Wall Tie is a smart black general purpose composite type 3 wall tie manufactured from pultruded basalt fibres with a thermal conductivity of 0.7 W/mK, which helps to prevent heat escape from the building. The Teplo-BF-3 has specialised moulded safety ends which offer improved ..
Brand: Ancon Model: Teplo-BF-CT-25/300
Brand: Ancon Model: 515mm
Delivery Time: 2 - 3 working days
515mm Ancon Teplo-R Wall Tie is a remedial wall tie is an ultra-low thermal conductivity wall tie manufactured from basalt fibres set in a resin matrix. It minimises heat loss across an insulated cavity, improving the energy efficiency of a masonry cavity wall. It is a plain-ended basalt fibre wall ..
Brand: Ancon Model: 100mm - bag of 100
Brand: Ancon Model: 220mm
220mm Staifix Resin/Resin Wall Tie is a masonry remedial wall tie for use for tying together two leaves of solid walls. This RR tie is used where mechanical expanders are unusable. Resin is added to both ends. A plastic sieve can be used to retain resin and is particularly useful in perfor..