Ancon HTSS-82-2PT-W Screws - Fixings for Ancon 25/14 Restraint System to Steel Frame - bag of 100
  • Product Code: A1-5552
  • Delivery Time: 2 - 5 working days
  • Brand: Ancon
  • (Tech. support: : +44(0)1142381238)
  • Model: 82mm - bag of 100
Our ratings on 13-05-2026:
Google My Business Reviews
4.8 out of 5
Show other lengths
To GET BEST PRICE for this product only fill below:
Need a quote for more products? Add to Quote and continue browsing to find other materials needed.
Length: 82mm
Pack Quantity: 100
Diameter: 5.5mmmm
Insulation Thickness: 35-61mmmm
BENEFITS
  • Quick installation,
  • Avoids compression of insulation,
  • Improved thermal bridging.
Note: Channels and Ties are bought separately
Brand: Ancon Model: 410mm
Delivery Time: 1-3 working days
410mm Ancon Teplo-BFR Wall Tie is ideal where a low thermal conductivity restraint fixing is required between a masonry outer leaf and an in-situ structure. This ultra-low thermal conductivity wall tie can be fixed to concrete, masonry, steel and timber substrates. Ancon Teplo-BFR Wall Tie is a 7mm ..
Brand: Ancon Model: 265mm
Delivery Time: 2 - 3 working days
265mm Ancon Teplo-R Wall Tie is a remedial wall tie is an ultra-low thermal conductivity wall tie manufactured from basalt fibres set in a resin matrix. It minimises heat loss across an insulated cavity, improving the energy efficiency of a masonry cavity wall. It is a plain-ended basalt fibre wall ..
Brand: Ancon Model: SD25/225
200mm Ancon Teplo-BF-2 Wall Tie - General Purpose Type 2
Guide Price
Brand: Ancon Model: 200mm
Delivery Time: 3 - 5 days
200mm Ancon Teplo-BF-2 Wall Tie is a smart black general purpose composite wall tie manufactured from pultruded basalt fibres with a thermal conductivity of 0.7 W/mK, which helps to prevent heat escape from the building. The Teplo-BF-2 has specialised moulded safety ends which offer improved buildab..
Brand: Ancon Model: 225mm
Delivery Time: 3 - 5 days
225mm Ancon PPS Movement Tie with Debonding Sleeve is designed to accommodate movement in masonry structures while maintaining structural integrity. This innovative tie features a debonding sleeve that allows for controlled movement between the inner and outer leaves of a wall, effectively reducing ..